Бій за Центральну виборчу комісію.

Листопад 2016р.

Політично активні громадяни спостерігають останнім часом за цікавим спектаклем – кого призначать рахувати наші голоси на майбутніх виборах. Чому ж виникають такі пристрасті, інтриги і чергові порції бруду? Чому комусь вкрай необхідно сформувати під себе Центральну виборчу комісію і жорстко її контролювати? На згадку приходять слова тирана «Не важливо як голосують, важливо як рахують!» Цинічні слова, але справедливі – той, хто контролює підрахунок голосів – той і має владу.

Причини цього закладені у самому законі про ЦВК. Згідно статті 6 цього закону Президент вносить кандидатури на посади членів ЦВК в якому враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України.

Як Ви думаєте – чи можуть бути незалежними і самостійними ті, кого вносить Президент і делегують політичні сили та фракції? Ні – не можуть. Ми говоримо про реальний стан справ, а не про юридичну формальність згідно якої члени комісії є самостійними і незалежними.

Справжній патріот і той, хто хоче будувати незалежну і демократичну країну, користуючись підтримкою більше половини виборців на останніх виборах Президента – повинен запропонувати новий принцип формування ЦВК. Метою цього нового принципу повинна бути віра виборців (тобто нас з Вами) в те, що наші голоси не вкрали, не передали іншому кандидату чи просто визнали недійсними.

Центральна виборча комісія повинна бути незалежною від діючої влади і політичних сил, які тимчасово представлені у Верховній Раді. Натомість Центральна виборча комісія безумовно повинна бути залежною від волі виборців. І це її єдина залежність – залежність від вибору людей.

Центральна виборча комісія та її підрозділи в областях (територіальні, окружні та дільничні виборчі комісії) повинні бути окремою гілкою влади. Пропоную наступний шлях:

  1. Членом виборчої комісії може стати людина віком від 30 до 65 років, яка є громадянином України, має юридичну освіту і не є членом будь-якої політичної партії.
  1. Мешканці кожної області прямим голосуванням обирають членів обласної, районних (територіальних) виборчих комісій.
  1. Обрані члени обласної виборчої комісії таємним голосуванням обирають зі свого числа представника від області – члена Центральної виборчої комісії.
  1. ЦВК формується виключно з числа представників областей – жодного впливу а ні Президента, а ні Верховної Ради на формування ЦВК бути не повинно.

Реалізувавши цей план, Україна нарешті отримає справді незалежних членів Центральної виборчої комісії та її територіальних підрозділів. Припиняться всі ці тасування, заміни, підкилимні ігри – а в результаті фальшування результатів.

Принцип доволі простий і може вкластись у одне речення. Якщо народ прямим голосуванням обирає Президента, депутатів Верховної та місцевих рад, то і рахувати голоси народну повинні обрані цим народом представники, а не призначені і результаті кулуарних домовленостей.

Така система зробить головне – вона усуне зацікавленість членів ЦВК у обранні того чи іншого кандидата чи певної політичної сили. Обрані члени ЦВК захищатимуть не патрона і не політичну силу, які їх призначили – вони захищатимуть волю народу України.Це – хороше і правильне діло!

Така система повністю усуне можливість тиску на членів ЦВК. За кожним з них стоятиме не указ про призначення. А виборці цілої області – мільйони людей. Це остудить завзяття тих, хто буде намагатись впливати.

Досягнення цих двох цілей вкрай необхідні для розбудови сучасної України. Переконаний і вірю, що знайдуться патріоти України, які впровадять саме таку модель і нарешті покладуть край розбрату, чварам і бруду пов’язаними з Центральною виборчою комісією.

Віталій Грушевський